30 kwietnia 2010

Paul-Löbe-Haus

Tym razem, w tym poście nie zamęczę Was informacjami,czy historyjkami tego zabytku, ale krótka notka musi być, a więc :

Wzniesiony w latach 1997-2001 budynek w bezpośrednim sąsiedztwie Reichstagu jest siedzibą komisji Bundestagu.
Paul Löbe, którego imię nosi gmach, w latach 1920-1932 pełnił funkcję prezydenta niemieckiego parlamentu. Następnie aresztowany, przeżył obóz Groß-Rosen w Rogoźnicy. W 1949 roku w uznaniu zasług wybrano go na honorowego prezydenta i niemieckiego Bundestagu.
I to na tyle.. ;) Teraz podziwiajcie zdjęcia, gdzie akurat ilości nie oszczędzałam ;)













29 kwietnia 2010

Wyspa Muzeów - Museumsinsel

To północna część Spreeinsel – wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina – gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego (Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (Neues Museum), Starą Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie) oraz Stare Muzeum (Altes Museum). W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w. W 1999 r. Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.Tak to miej więcej wygląda z lotu ptaka


Należącą do tego Katedrę zaprezentowałam już we wcześniejszych postach. Teraz czas na MUZEUM IM.BODEGO
Budynek został wzniesiony w latach 1897–1904 na podstawie projektu królewskiego architekta Ernsta von Ihne. Pierwsza nazwa muzeum została nadana na cześć cesarza Fryderyka III – Muzeum Cesarza Fryderyka. W latach 50. XX wieku muzeum nadano imię pierwszego dyrektora muzeów królewskich Wilhelma von Bode.



MUZEUM PERGAMOŃSKIE
Wybudowane zostało w latach 1910–1930 przez Ludwiga Hoffmanna według planów Alfreda Messela. Powstało ono jako ostatnie z pięciu gmachów muzealnych na Wyspie Muzeów. Obecnie w trzech skrzydłach budowli mieszczą się trzy muzea: Zbiory Sztuki Starożytnej z salami poświęconymi architekturze i rzeźbie, Muzeum Azji Przedniej (Vorderasiatisches Museum) oraz Muzeum Sztuki Islamskiej. Światową sławę Muzeum Pergamońskie zawdzięcza imponującym rekonstrukcjom zespołów architektonicznych pozyskanych w trakcie prac wykopaliskowych.

Front


Ołtarz Pergamoński


STARA GALERIA NARODOWA

Ekspozycja obejmuje XIX wieczne malarstwo i rzeźbę. Budowę gmachu muzeum rozpoczął Friedrich August Stüler, a po jego śmierci ukończył w roku 1876 Johann Heinrich Strack. Budynek zbudowany został na wzór świątyni w porządku korynckim. Do wejścia prowadzą monumentalne schody zwieńczone posągiem konnym cesarza Fryderyka Wilhelma IV,
·pierwsze piętro – rzeźba klasycystyczna oraz dzieła tworzone pod wpływem naturalizmu i Jugendstilu (przełom XIX i XX wieku)
·drugie piętro – niemiecki realizm i impresjonizm (lata 1850–80)
trzecie piętro – klasycyzm i romantyzm – dzieła pochodzące z I połowy XIX wieku



STARE MUZEUM
Wybudowane w latach 1825–1828 przez Karla Friedricha Schinkela w stylu klasycystycznym. Budowę rozpoczęto z myślą o udostępnieniu zbiorów sztuki antycznej szerokiej publiczności, na polecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Na parterze znajdują się głównie zbiory rzeźb greckich, etruskich i rzymskich, na piętrze zbiory sztuki staroegipskiej. Tymczasowo, od 2005 do 2009 roku znajdowało się tu słynne popiersie Nefertiti.



Wieża telewizyjna- Fernsehturm

Fernsehturm to wieża telewizyjna stojąca na wschód od Alexanderplatz w centrum Berlina. Została zbudowana w latach 1965-1969. Projekt wstępny wykonali architekci Hermann Henselmann i Jörg Streitparth.
Pierwotna wysokość wieży wynosiła 365 metrów, ale w roku 1997 zainstalowano nową antenę i obecnie wieża mierzy 368 metrów. Wewnątrz kuli, na wysokości 203,8 metra nad poziomem gruntu, znajduje się taras widokowy. Nad tarasem, na wysokości 207,5 metra, położona jest obrotowa platforma z restauracją.
Wieża jest jedną z największych atrakcji turystycznych Berlina, rocznie odwiedza ją około miliona ludzi.
· Fernsehturm to najwyższa budowla w Niemczech.
· Do czasu wybudowania Wieży telewizyjnej Ostankino w 1970 była najwyższą budowlą w Europie.
· Kopuła Fernsehturm obraca się – obecnie dokonuje pełnego obrotu wokół własnej osi w ciągu pół godziny (pierwotnie pełny obrót trwał pełną godzinę).
· Wieża należy do Światowej Federacji Wielkich Wież (World Federation of Great Towers).

Najpierw w całej okazałości ;)



..i w otoczeniu Katedry




Zbliżenia"kuli", których oczywiście nie robiliśmy sami. Wynalazłam z internetu i zamieściłam, by zaspokoić waszą ciekawość ;)





..a wreszcie widok z niej

28 kwietnia 2010

Katedra berlińska - Berliner Dom

Zapewne w każdym mieście, jakie odwiedzamy zazwyczaj nie brakuje kościołów do zwiedzania i chcąc czy też nie na zorganizowanej wycieczce grupowej bywamy zmuszani do ich zwiedzania. A więc na coś ten trud się zdał,a jego efekty pozwolą uzupełnić mi ten post. Najpierw ciut historii :
Została zbudowana w latach 1894-1905 według planów architekta Juliusa Carla Raschdorffa z Pszczyny w stylu późnego, włoskiego renesansu. W miejscu, gdzie dziś stoi katedra znajdowała się wcześniej mniejsza katedra w stylu barokowym. W 1944 roku katedra została uszkodzona przez naloty aliantów, a odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Świątynia ma 1500 miejsc i jest jedną z największych w Berlinie. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych lub w ważnych dla narodu momentach.
Berlińska katedra była inspiracją dla wielu architektów. Na jej wzór został zbudowany ewangelicko-augsburski kościół św. Trójcy w Łodzi przy pl. Wolności, który dziś jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym Zesłania Ducha Świętego.
W podziemiach katedry znajduje się krypta grobowa, w której pochowano ok. 90 członków dynastii Hohenzollernów.
Przód tego "brudnawego" budynku (jak został przez nas na pierwszy rzut oka określony)


kolejne, tym razem "brud" rozmył się pod efektem światła ;)


Na tym zdjęciu widoczna jest także wieża radiowo-telewizyjna


Przejdźmy do jego wnętrza :







Loża cesarska nad wejściem

27 kwietnia 2010

Siegessäule - kolumna zwycięstwa

Pruska kolumna znajdująca się w parku Tiergarten w Berlinie zaprojektowana przez Heinricha Stracka po 1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 (zagarnięcie Szlezwiku-Holsztyna). Odsłonięta 2 października 1873 upamiętniając także zwycięstwa w wojnie z Austrią i w wojnie z Francją. Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike (Wiktorii) o wysokości 8,3 metrów i wadze 35 ton, zaprojektowanej przez Friedricha Drake. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi 66,89 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.
Początkowo pomnik znajdował się obok Reichstagu. W 1939 z polecenia Adolfa Hitlera został przeniesiony w obecne miejsce.

Tak oto wygląda owa Wiktoria ->


A tak cała okazałość..
Jak tak patrzę na zdjęcie to wydaję mi się, że spieszyło nam się w ciekawsze miejsca, zwłaszcza przy takielutowej aurze, która obdarowała nas słonecznym, bezchmurnym niebem. Ahoj przygodo Oo !

Brama brandenburska- Brandenburger Tor

Została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Gottharda Langhansa. Jest wysoka na 26 m. Zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego.Został ukształtowany na wzór propylei akropolu ateńskiego. W bramie jest pięć przejazdów, z których środkowy jest odrobinę szerszy od innych, oraz dwie przybudówki. Po obu stronach stoi po sześć 15-metrowych kolumn w stylu doryckim z jońskim rowkowaniem.Brama jest ukoronowana przez około 5 metrową miedzianą rzeźbę, która także wykonał Schadow. Przedstawia ona uskrzydloną boginię zwycięstwa, która kieruje kwadrygę do miasta.Wraz z berlińskim murem celnym, powstała w 1734 poprzedniczka obecnej Bramy Brandenburskiej, która służyła ówcześnie jako brama miejska na drodze biegnącej w stronę Brandenburga. W związku z rozbudowywaniem muru, z rozkazu króla stworzono od podstaw nową bramę, która miała zarazem upamiętniać jego umarłego niedawno poprzednika – Fryderyka II, którego blask miał spaść także na jego następców.W 1793 ustawiono na Bramie figurę kwadrygi powożonej przez uskrzydloną boginię Nike (ew. Wiktorię). Istnieje teoria, że kwadrygą powozi bogini pokoju Ejrene, lecz jest ona z wielu powodów mało prawdopodobna. Jednym z nich jest fakt, że Ejrene nigdy nie była przedstawiana ze skrzydłami. Są też inne dowody, jak choćby protokół między Langhansem i Schadowem z 13 marca 1789, jednoznacznie wskazują na Wiktorię.Budowa Muru Berlińskiego 13 sierpnia 1961 spowodowała, że brama stanęła na środku obszaru granicznego i nie można było jej przekroczyć ani z części wschodniej ani zachodniej. Jedynie NRDowskie służby graniczne, personel Centrum informacyjnego przy Bramie Brandenburskiej oraz odwiedzający (zazwyczaj goście państwowi NRD) zmierzający na platformę widokową mogli się zbliżyć do budowli. Mur berliński upadł po 28 latach istnienia, w czasie pokojowej rewolucji tzw. Wendy w Niemczech, będącej częścią Jesieni Ludów 1989 r. Wraz z upadkiem muru, 22 grudnia 1989 odbyło się uroczyste otwarcie Bramy Brandenburskiej, w którym uczestniczyło ponad 100 tys. osób. Krótko po tym usunięto całkowicie także pozostałe umocnienia graniczne.


Rewers monety ->







Tutaj spacerujemy sobie wokół Bramy brandenburskiej ...


..aż tu nagle spotyka nas taka akcja, upamiętniona na poniższym zdjęciu i do dziś nam nieznana. A więc po raz kolejny `"inwazja dużych, żywych maskotek" ;P Z tą różnicą, że króliczki były przepełnione optymizmem, a te kukły straszną powagą w otoczeniu tych dziwnych panów.


Zbliżenie na szczegóły wykonania filarów itd.



26 kwietnia 2010

Bundestag C.D

Widoczki jakie można podziwiać z będąc coraz wyżej tej kopuły.. ;)
Zdecydowanie to lepsze miejsce do zatrzymania się na chwilę niż np. sala obrad, gdzie zostałam zmuszona być i słuchać tych bzdur, niewiele większych niż w polskim parlamencie...
PS. Ten chłopiec to był mój osobisty obiekt zainteresowań, był dodatkową, ale jakże ciekawą atrakcją do podziwiania hahahaaaa ;)




Tu na pewno idzie zauważyć 368metrową wieżę telewizyjną( o czym jeszcze na pewno będę wspominać) a przed nią ten czarny prostokąt w białej ramie to 25-piętrowe Międzynarodowe Centrum Handlowe.Na prawo od tego kopuła Katedry Berlińskiej,a w pobliżu Czerwony Ratusz.Prawy dolny róg to Dom im. Jakoba Kaisera (o tym prawdobodobnie też zamieszczę post)





Biały trójkąt to Dom Kultur Świata. Zielona trawka to Plac Republiki przed budynkiem Reichstagu.Biała budowla to Urząd Kanclerski.

24 kwietnia 2010

Bundestag

Jakość może nie jest powalająca, ale grunt że są :D
W następnym poście troszkę więcej się rozpiszę na ten temat i postaram opisać kilka fotek.
Czerwony budynek to 21-piętrowy wysokościowiec Kliniki Charite.. Przed nim bud. Federalnego Centrum Prasowego (2000r). Tam gdzie okrągłe okna- Dom im. Marie- Elisabeth Lüders (a w nim : biblioteka i Biuro Studiów I Ekspertyz Bundestagu)







Te widoczne "żeberka" to na szczęscie nie są żadne schody, po których trzeba by było wspinać się na samą górę. To płaskie powierzchnie ustawione pod niewielkim kątem, które są odpowiedzialne za komfortowe przemieszczanie się do góry, nie odczuwa się wogóle zmęczenia, a nawet w niespodziewanym tempie można znaleźć się na górze, by tam podziwiać widoki, nawet leżąc ;)



19 kwietnia 2010

Sony Center

Jest kompleksem budynków wykonanych przez firmę Sony na Potsdamer Platz w Berlinie. Jego architektem jest Helmut Jahn. Budowa została ukończona w 2000 roku za sumę 800 milionów dolarów. W kompleksie znajdują się sklepy, restauracje, centra konferencyjne, pokoje hotelowe, biura, muzea, Kino CineStar oraz IMAX i sklep "Sony Style". Na terenie centrum dostępny jest darmowy hot spot Wi-Fi. Kompleks zlokalizowany jest niedaleko stacji kolejowej Berlin Potsdamer Platz. W poblizu usytuowane jest centrum handlowe i biurowiec Deutsche Bahn.

Budynek centrum od zewnątrz wygląda następująco :





Teraz skupmy się na wnętrzu, a zwłaszcza na `kopulastym` dachu








SC wieczorem/nocą w efektownym oświetleniu